Otroctví se pokoušely řešit dva kompromisy. První byl Missourský kompromis z roku 1820. Jím byly do Unie přijaty dva státy - otrokářský Missouri a svobodný Maine a zakázáno otroctví na území Louisiany (severně od 36 stupňů 30 minut severní šířky). Druhý byl "Clayův" kompromis z roku 1850. Tímto kompromisem byla Kalifornie svobodná, na území Utahu a Nového Mexika o tom měly rozhodnout tyto dva státy samy, Dále jižním státům bylo povoleno stíhat uprchlé otroky i v severních, svobodných státech a požadovat jejich vydání. V roce 1854 byl přijat zákon o Kansasu a Nebrasce, který stanovil zásadu svrchovanosti lidu a tím de facto zrušil Missourský kompromis (lid každého jednotlivého státu a území má jediný právo rozhodnout o tom, zda v jeho prostoru bude či nebude otroctví zavedeno). Od 30. let narůstalo abolicionistické hnutí, které bylo jednoznačně pro zrušení otroctví. Lidé v tomto hnutí se snažili také pomoci uprchlím otrokům z Jihu pomocí řetězů úkrytů a sítě pomocníků zvané podzemní dráha (Underground railroad). Abolicionistické hnutí vyvrcholilo v akci při níž se John Brown a jeho přívrženci pokusili přepadnout v říjnu 1859 federální skladiště zbraní a munice v Harper's Ferry v západní Virginii. Byl však chycen a popraven. Stal se ale mučedníkem a rozšířil rozpor mezi Severem a Jihem. Rok poté se konaly prezidentské volby, které vyhrála dvojice Abraham Lincoln a Hannibal Hamlin. I když ve své prezidentské kampani neprosazoval zrušení otroctví a odsoudil čin Johna Browna, bylo Jižanům jasné, že se směřuje k zrušení otroctví (mnoho Jižanů ani nerozlišovalo mezi Johnem Brownem a republikánskou stranou). Parlament Jižní Karolíny rozhodl 20.12.1860 na protest proti nominaci Lincolna na funkci prezidenta o odtržení od Unie. Postupně se přidalo dalších šest států (Mississippi 9.1.1861, Florida 10.1.1861, Alabama 11.1.1861, Georgia 19.1.1861, Louisiana 26.1.1861 a Texas 1.2.1861). Odtržené státy se prohlásily za Konfederované státy americké.
Obě strany prohlašovaly, že nebojují kvůli otroctví. Konfederace prohlašovala, že je vedena kvůli právu států opustit Unii. Unie prohlašovala, že je vedena výhradně za účelem znovuobnovení Unie a skončí po jejím znovuobnovení.
Po vypuknutí války na Severu i na Jihu houfně vstupovali do armády velká množství dobrovolníků, mladíků, kteří chtěli opustit běžný život a toužili po dobrodružství. Obě strany počítaly s rychlým a snadným vítězstvím, ale hned první skutečná bitva, která byla u Bull Runu (asi 50 km západně od Washingtonu) je z toho vyléčila.
Do jara 1862 se válka soustřeďovala na námořní blokádu Jihu a několik bitev na moři. Na jaře 1862 proběhly vojenské akce jak na západě, tak na východě.
Severu tentokrát pomohla (ne)šťastná náhoda. Jeden z jižanských generálů ztratil Leeovy rozkazy o plánované dislokaci a plánovaných pohybech všech jednotlivých částí jižanských vojsk. Papíry našli unionističtí vojáci, prohlédli si je a předali McClellanovi. Ten toho využil a zaútočil k potoku Antietam, nedaleko Sharpsburgu, a 17. září 1862 "vyhrál" - de facto bitva byla nerozhodná, ale zastavil Leeův postup a Lee se stáhnul zpět. Bylo další (především po Shilohu) jedna z nejkrvavějších (jednodenních) bitev války. Unionistická armáda ztratila 13 000 mužů a armáda Konfederace 10 000. Lincoln vyhlásil 22. září (s platností od 1.1.1863) Prohlášení o osvobození černochů a válka změnila svůj charakter.
Lee měl své jednotky roztažené po širokém prostoru v Pennsylvánii a pokus se je urychleně shromáždit u Gettysburgu, kde byla ve dnech 1.- 3. července 1863 svedena jedna z nejdůležitějších bitev americké občanské války. První dva dny byly nerozhodné, jednou vítězila jedna strana, jindy zase druhá strana. Nakonec se unionisté opevnili na kopcích jižně od Gettysburgu. Proti těmto obrněným pozicím vedl generál George E. Pickett 3. července přímý útok. Opakovala se situace u Fredericksburgu, ale s prohozenými stranami. Tentokrát byly střelbou zmasakrovány jižanské oddíly. Z 15 000 útočníků se jich vrátila do původních pozic necelá polovina. Útokem skončila bitva, Lee ustoupil a nastoupil cestu na jih. Ustoupil ale obratně a neumožnil Meadovi dokončit vítězství.
Ve Washingtonu probíhala kampaň na prezidentské volby. Copperheadi, radikální skupina seveřanských demokratů odmítajících válku, podporovali jako Lincolnova protikandidáta McClellana,a to částečně proti jeho vůli. Volby vypadali jako referendum o další válce. I sám Lincoln ztrácel naději, že bude znova zvolen.
Grant vyslal svého velitele jezdectva, Phila Sheridana, proti Earlymu do údolí Shenandoah. Sheridan zaútočil a porazil Earlyho 19. září 1864 u Winchestru a přinutil ho k ústupu. Za měsíc na to, 19. října udeřil na Earlyho znova a definitivně ho porazil u Cedar Creek. Poté 8. listopadu Lincoln vyhrává volby.
Byla to (vedle války za nezávislost) nejvýznamnější událost amerických dějin.
Byl to poslední válečný konflikt na území Spojených států.
Byla to nejtragičtější událost v historii Spojených států.
Byl to největší válečný konflikt na severoamerickém kontinentě (srovnatelný snad jen s Mexickou občanskou válkou). V ozbrojených silách Unie sloužilo 2 772 408 mužů. Z toho 75 215 v řadách pravidelných pluků,1 933 779 v dobrovolnických jednotkách, 46 347 mužů povinně odvedených a 73 607 zaplacených náhradníků. Unie zformovala během války 1 666 pluků pěchoty spolu s 306 dalšími nezávislými rotami, 57 pluků dělostřelectva, 232 baterií polního dělostřelectva, vedle 22 baterií těžkého dělostřelectva. Na straně Konfederace bojovalo podle odhadů asi 1 227 890 až 1 406 180 mužů. Vzniklo 259-642 pěších pluků a 85-163 pěších praporů, které byly zařazeny v aktivní armádě Konfederace během její existence, spolu s dalšími 62 nezávislými pěšími rotami. Vzniklo také 227-261 baterií lehkého polního dělostřelectva a 127-137 pluků jezdectva, spolu s 47-143 prapory.
Byla to nejkrvavější válka v dějinách USA: více než 630 000 mužů v ní padlo nebo zemřelo následkem nějaké nemoci (což je víc než ve všech ostatních amerických válkách dohromady - např. v 2.světové válce zemřelo kolem 450 000 Američanů, v Koreji kolem 33 000, ve Vietnamu přes 50 000,...), 50 000 mužů se vrátilo domů s jednou či dvěma amputovanými končetinami.
Byla to jedna z prvních moderních válek (ve smyslu hromadného zabíjení a změny válečné taktiky,t.j. Napoleonských principů), ("...zabíjení bylo z valné části odtažité, neosobní a mechanické. Boj muže proti muži tu byl spíše výjimkou než pravidlem. Stále hojnější používání drážkových děl a ručnic s vrtanými hlavněmi způsobilo, že se krveprolití odbývalo většinou na dálku, nikoliv tváří v tvář protivníkovi" - Dějiny Států/USA strana 322).
Byl poprvé v dějinách souzen válečný zločinec. Byl to velitel tábora Camp Sumter v Andersonvillu, Heinrich Wirz, který byl odsouzen k trestu smrti a popraven. Fotografie z toho tábora jsou podobné fotografiím z německých koncentračních táborů.
Byla jedna z nejvíce bratrovražedných válek v dějinách: mnoho důstojníků stojících proti sobě byli přátelé nebo ve vztahu nadřízený-podřízený z jedné a téže školy - vojenské akademie ve West Pointu (United States Military Academy).
Měla nejvíce vliv na změnu názorů Američanů na válku, černochy, ženy,...
Byla jako jedna z prvních dokumentována ne fotografiích.
Měla za následek ohromný rozvoj vojenské zásobovací správy (logistiky).
Vedla k rozmachu průmyslové výroby a nových vynálezů v oblasti zbrojní techniky (moderní dělostřelectvo, nové opakovací pušky, telegraf, zákopy,...).
Vedla ke zdokonalení lékařské služby.
Americká občanská válka se stala součástí folklóru, jistou součástí americké kultury. Jih sice prohrál, ale prohrál se "ctí", nevedla k většímu rozšíření rozporů mezi Severem a Jihem, lidé na ni vzpomínají s jistou mírou nostalgie, pořádají uniformované srazy a předvádějí průběhy jednotlivých bojů (jako např. Francouzi bitvu u Slavkova).