Neoficiální stránka skupiny

Historie

Skupina "Blondie" byla komerčně nejúspěšnější skupina v USA na přelomu 70. A 80. let. Skupina Blondie byla představitelkou, stejně jako např. skupiny the Talking Heads a Sex Pistols, hudebního stylu New Wave Punk. Základ pro vznik skupiny "Blondie" byl dán v říjnu 1973, kdy zpěvačka a skladatelka písní Deborah (Debbie) Harry(ová), která se narodila 1. července 1945 v Miami na Froridě, se seznámila s kytaristou a skladatelem písní Chrisem Steinem, který se narodil 5. ledna 1950 v Brooklynu v New Yorku. Seznámili se v klubu C.B.G.B, kde vznikla punková hudba. Debbie Harry(ová) se původně neúspěšně pokoušela zpívat se skupinou "The Wind in the Willows" ("Vítr ve vrbách"), kde zpívala od začátku roku 1962 do konce roku 1968 zadní vokál. Neúspěšně se pokoušela zpívat i v jiných skupinách, jako např. "F.N.U.C.(B." (First National Unaphrenic Church And Bank) od konce roku 1966 do začátku roku 1967, nebo "The Stilettoes" od října 1973 do srpna 1974. Samotná skupina "Blondie" oficiálně vznikla v srpnu 1974, a to ze zbytku skupiny "The Stilettos". Ze skupiny "The Stilettos" do skupiny "Blondie" přešli: Debbie Harry(ová)-zpěv, Chris Stein-kytara, Billy O'Connor-bubny a Fred Smith-basa. Do skupiny dále přišly zpěvačku Julie a Jackie. V tomto složení skupina zpívala do října 1974. Ze začátku skupina vystupoval nějaký čas pod názvem "Angle ( The Snakes". Pak skupina přijala název "Blondie". K novému názvu skupiny Debbie Harry(ová) říká, že název vybrala podle volání řidičů nákladních aut: "Come on Blondie, give us a screw!" (pozn. screw=fuck). Navíc všechny zpěvačky, tj. Debbie, Julie a Jackie byly blondýnky.

Členové skupiny se měnili téměř každý rok. V říjnu 1974 odešli zpěvačky Julie a Jackie a přišli zpěvačky Snookie a Tish, která zase odešly již na začátku roku 1975. Od začátku roku 1975 byla v "Blondie" zěvačka pouze Debbie Harry(ová). V říjnu 1974 přišel také do skupiny "Blondie" kytarista Ivan Král, a to ze skupiny "Luger", který ale po třech měsících odešel v prosinci 1974 do skupiny "the Patti Smith Group". V květnu 1975 ze skupiny odešel basista Fred Smith. Známá se stala akce skupiny na začátku května 1975, kdy vyhlásili konkurz na a "velice energetického a bláznivého bubeníka" ("high energy crazed power drummer"). Do konkurzu se přihlásilo čtyřicet bubeníků. Posledním byl Clement (Clem) Burke, který se narodil 24. listopadu 1955 v New Yorku a který byl nakonec vybrán. Basista Gary Valentine vstoupil do skupiny v srpnu 1975. Tehdy také vstoupil do skupiny James (Jimmy) Destri, který se narodil 13. dubna 1954 a který hrál na klávesy. Své první album "Blondie" skupina vydala na konci roku 1976 ve vydavatelství "Private Stock Records" využívajíc krásný vzhled zpěvačky Debbie Harry(ové). Skladba "In the Flesh" se umístila na druhém místě v australském žebříčku.

V červenci 1977 ze skupiny odešel Gary Valentine a přišel na jeho místo Frank Infante. Vydavatelství "Chrysalis Records" odkoupilo od vydavatelství "Private Stock Records" smlouvu se skupinou a skupina vydala své druhé album "Plastic letters". V listopadu 1977 se ze skupiny stalo sexteto přistoupením basisty Nigela Harrisona, který se narodil v Princes Risborough v Buckinghamshire v Anglii. Frank Infante hrál nadále pouze na kytaru. Od té doby se skupina neměnila. Složení tedy bylo Debbie Harry(ová)-zpěv, Chris Stein-kytara, Clement Burke-bicí, James Destri-klávesy, Frank Infante-kytara, Nigel Harrison-basa. První evropský hit skupiny "Blondie" byla skladba "Denis" z alba "Plastic Letters". Tato skladba byla remake skladby "Denise" skupiny "Randy & the Rainbows" z roku 1963. Po úspěchu skladby "Denis" v Evropě, následoval úspěch skladby "(I'm Always Touched by Your) Presence, Dear.", která se umístila na druhém místě v britském žebříčku "Top Ten", ze stejného alba.

Třetím albem skupiny "Blondie" bylo album "Parallel Lines", na kterém byl asi největší megahit skupiny vůbec, skladba "Heart of Glass". Tato skladba měla i u nás remake pod názvem "Kosmická láska" od zpěvačky Věry Špinarové. Na albu byly i jiné hity, jako např. "Picture This", hit žebříčku "UK Top 40" "Hanging on the Telephone" a takéž britský hit číslo jedna "Sunday Girl".

V roce 1979 skupina "Blondie" vydává své čvrté album "Eat to the Beat". K tomuto albu vydává skupina také svoji první videokazetu videoklipů všech písní z tohoto alba. Na tomto albu je i první singl skupiny, a to skladba "Dreaming", která byla druhá v britském žebříčku. Dalšími hity v Británii se staly další skladby z tohoto alba, a to "Union City Blue" a "Atomic". Přes tyto hity album "Eat to the Beat" v USA propadlo. V tomto roce vyšla také skladba "Call Me", která byla titulní písní filmu "American Gigolo" s Richardem Gerem v hlavní roli. Skladba vyšla o rok později na soundtracku k tomuto filmu. Skladba se stala megahitem. Skladbu napsali spolu Debbie Harry(ová) a známý taneční producent Gorgio Moroder.

V roce 1980 vyšlo skupině další album "Autoamerican". Z tohoto alba se staly hity skladby "Rapture" a "The Tide is High", které byly postupně první jak v amerických žebříčkách, tak v britských. Jak albem "Autoamerican", tak i před tím skladbou "Call Me" se skupina "Blondie" začala přiklánět k dance floorové muzice. Ve skupině se začalo projevovat vážné napětí. Frank Infante skupinu zažaloval, že skupina album nahrála bez něho, i když byl stále členem skupiny.

V roce 1981 si každý člen skupiny vzal přestávku na uskutečnění svých projektů. Debbie Harry(ová) nahrála svoji sólovou skladbu "Koo Koo". James Destri nahrál svoje sólové album "Heart on a Wall". Clement Burk produkovat několika mladým New Yorkským skupinám. Nigel Harrison hrál v Anglii. Chris Stein skládal soundtrack k filmu "Polyester".

V roce 1981 vyšlo album "The Best of Blondie" a zdálo se, že skupina skončí. Skupina přesto měla s vydavatelstvím "Chrysalis Records" smlouvu ještě na jedno album. Po té, co propadla sólová skladba Debbie Harry(ové) "Koo Koo", začalo se pracovat na novém albu skupiny. Toto album vyšlo v roce 1982 pod názvem "The Hunter". V této době většina členů skupiny již spolu nemluvila. Z tohoto alba byly pro dřívější skupinu "Blondie" charakteristické jen skladby "Island of Lost Souls", "The Hunter Get's Captured by the Game" a "English Boys".

Skupina "Blondie" se rozpadla v roce 1984. V té době Debbie Harry(ová) věnovala část svého času na svou sólovou kariérou a část času na péči o Chrise Steina, který onemocněl vážnou genetickou nemocí pemfigus. (Pemfigus je závažná kožní nemoc ne zcela jasné příčiny, charakteristická tvorbou puchýřů, po níž na kůži zůstávají nehojící se mělké bolavé vředy.) Chris Stein se časem uzdravil a dále píše pro Debbie Harry(ovou) a příležitostně skládá filmové soundtracky. James Destri je producentem mladých talentovaných hudebníků. Nigel Harrison se zabýval managementem a nyní pracuje jako vyhledavč talentů pro jedno hudební vydavatelství. Clement Burke pokračoval jako bubeník u skupin "the Eurythmics" a "Dramarama". Franke Infante odešel hrát do skupiny "the Divinyls".

V roce 1998 se skupina Blondie dala opět dohromady a natočila album "No exit". Skladba "Maria" z tohoto alba se dostala letos na první místo prestižní britské hitparády.

Texty písní

Zde uvádím největší hity skupiny, tak jak vyšly na albu "The Platinum Collection". Toto album se skládá z dvou CD a je na něm 26 + 21 písniček, tj. 40 starých hitů a 7 buď dříve nevydaných písniček nebo remaků. Toto album doporučuji všem, kdo chce největší hity skupiny "Blondie" za přijatelnou cenu (já osobně ho sehnal v obchodě pod 800,- Kč). Toto album je výhodnější (jak cenově, tak do obsahu) než album "The Best of Blondie". Pokud potřebujete text nějaké písničky od "Blondie", která na albu "The Platinum Collection" není, tak ji určitě najdete na některé ze stránek, na které jsem napsal odkazy.

Odkazy na jiné stránky

Pokud si chcete poslechnout nějakou písničku skupiny "Blondie" a máte zvukovou kartu, není nic snadnějšího než si ji stáhnout z některé následující stránky. Já na svoji stránku tyto soubory nemůžu umístit z důvodů velikosti své schránky.
The Blondie Web Site

Kasey's beautiful Deborah Harry page

Debbie Harry Collector's Society

Blondie Is A Group

Rhino's Blondie Page

Rough Guides to Blondie

Håkans Blondiepage...

Debbie League Home Page

Debbie Harry Home Page

Blondie

Slovo závěrem

Tady chci říct, že je škoda, že skupina "Blondie" je v České republice málo známá. Pokud jste fanoušci této skupiny, budu rád, když mi napíšete. Třeba bychom mohli založit fan club. Také sháním nějaké propagační materiály této skupiny, např. trička. Když o něčem víte, dejte mi také vědět. Můj e-mail je: KLEMPERA@ius.prf.cuni.cz
© Radek Klempera 1998
HTML design © Radek Klempera 1998