Trest ostudou

Soudce Poe v texaském Houstonu se vrátil k metodám, které pacifikovaly Divoký západ v minulém století. Moderní zákony prý nejsou účinné, a tak odsuzuje - k ostudě.

Řidič, který byl přistižen v podroušeném stavu, musí mít půl roku na kufru svého auta nálepku "Byl jsem chycen opilý za volantem". Manžel, který byl odsouzen za brutalitu, s níž se choval ke své ženě, musí několik nedělních rán prostát před kostelem s transparentem "Bil jsem svou ženu, jsem odsouzený násilník". Zlodějka přistižená v samoobsluze musí zase pěkně pochodovat před obchodem s cedulí "Kradu v sámošce". Šikula, který se na černo připojil ke kabelové televizi, dostal mimo pětitisícové pokuty za povinnost natočit televizní reklamu, v níž se říká "za tuto masnou pokutu se mi to nevyplatilo - nevyplatilo by se to ani vám - a to mi ještě hrozí sedm let kriminálu".

Soudce Poe si pochvaluje, že drobná kriminalita z jeho okrsku vymizela. Na vrahouny a lapky však pořád ještě více platí třikrát po stu letech - s možností podmíněného propuštění po odpykání poloviny trestu.


© Dušan Neumann: Trestá ostudou, TÝDEN 17/97, str. 38
HTML design © Radek Klempera 1998